lltlag egy jetitl szrmaznak azok a szrszlak, amelynek vizsglatt most kezdtk meg brit tudsok. Az els tesztek sorn csak azt sikerlt megllaptani, hogy mely llatokbl nem szrmazhat a minta.
A jetinek tulajdontott szrszlakat az indiai Dipu Marak adta a BBC brit kzszolglati mdium munkatrsainak: a frfi szenvedlyesen hisz a felteheten nvnyev lny - ahogy Indiban hvjk, a mande barung - ltezsben.
Marak a mintt a Garo-hegysgben, a dzsungelben tallta arrafel, ahol korbban egy erdsz, lltsa szerint hrom egymst kvet napon ltott egy kzel 3 mter magas, nagyjbl 300 kilogrammot nyom, emberszabs majomhoz hasonl teremtmnyt. Sokan lltjk, hogy az indiai Meghalaya llamban fekv hegysgben hasonl lnyt figyeltek meg.
A szrszlakat vizsgl kutat, Ian Redmond a szerint a minta nagyon klnleges, s feltn hasonlsgot mutat azokkal a szlakkal, amelyeket a Mount Everestet elsknt meghdt Sir Edmund Hillary ajndkozott egyik, a Himaljban tett tja sorn a londoni Termszettrtneti Mzeumnak.
Nem hasonlt
Az emberszabs majmok szakrtje els krben olyan llatok szrvel vetette ssze a Dipu Maraktl kapott mintt, amelyek a krnyken lnek, de nem tallt egyezst: a szrszlak nem zsiai fekete medvtl, nem vaddiszntl, s nem is makkktl szrmaznak.
A vizsglatot Ian Redmond s kt msik szakrt, Anna Nekaris s Jon Welles vgezte az Oxford Brookes Egyetemen az orszg egyik legrzkenyebb mikroszkpjval, amelynek segtsgvel ktszzszorosra nagytottk a szrszlakat, majd sszehasonltottk a tbbivel.
Redmond s Nekaris szerint minden esly megvan arra, hogy a szr egy eddig mg fel nem fedezett emberszabs majomfaj egyednek testbl szrmazik. "Csupn kt ve egy j makkfajt talltak szak-Indiban. Lehetsges, hogy akadnak mg olyan cscskei a dzsungelnek, ahol eddig mg nem ismert emberszabsak lnek" - magyarzta az elbbi.
 A szakrtk arra is rmutattak, hogy nemrgiben mg az emberszabsak egy fajnak hatalmas pldnyai, a gigantopitekuszok ltek a terleten. A fajt csak viszonylag ksn ismertk meg a szakrtk. "Csak azutn sikerlt azonostani, hogy nyugati tudsok klnleges fogakat talltak knai patikusoknl, akik azt lltottk, hogy srknyoktl szrmaznak" - mondta Ian Redmond.
A kutatk szerint nem kizrt, hogy ha valban ltezik a jeti, az a krlbell 300 ezer vvel ezeltt kihalt gigantopitekuszok utda lehet. "Knnyen lehet, hogy egy ismeretlen femls, ha nem is a havasi ember" - tette hozz Ian Redmond, aki hamarosan a szrszlakbl kinyerhet DNS-t is megvizsglja, ami kzelebb vihet a megoldshoz.
gy nzhetett ki a gigantopitekusz (forrs: Wikipedia) |