A Mount Everest lehet az j homoszexulis turisztikai clpont, mivel Nepl meleg eskvket rendezne a vilg legmagasabb hegyn. Nepl idegenforgalmi minisztere, Sharat Singh Bhandari azt nyilatkozta a Timesonline-nak, hogy az orszg szeretn fellendteni a turisztikai vonzerejt azzal, hogy els zsiai orszgknt engedlyezi az azonos nemek hzassgt. A miniszter mr felvette a kapcsolatot a bostoni Nemzetkzi Homoszexulis s Leszbikus Turisztikai Konferencia szervezivel.
"Ahogy azt a vilg is tudja, a nepli Mount Everest a vilg legmagasabb cscsa, Buddha szletsi helye, zsia bszkesge." - mondta nyilatkozatban. "Arra gondoltam, hogy megragadjuk a lehetsget s meghvjuk, vendgl ltjuk a szexulis kisebbsgeket a vilg minden tjrl. Nepl azt is tervbe vette, hogy elsknt rendezi meg jniusban az zsiai Homoszexulis s Leszbikus Turisztikai Szimpziumot Katmandu vrosban. 2007-ben a homoszexualits itt mg bnnek szmtott s akr kt v brtnbntetssel sjtottk."
De az azonos nemek hzassgt tmogat trvny mr a parlament eltt van, miutn 2008-ban a Legfelsbb Brsg elrendelte, hogy a kormny vegye napirendre a szexulis kisebbsgek jogainak tmogatst.
Az idegenforgalmi frum mr foglalkozni fog az azonos nemek Mount Everesten kthet hzassgval, nsztknt az elefnt szafari programlehetsgvel s ms specilis szolgltatsokkal.
Kzel kt s fl vszzados legitim kormnyzs, monarchista hagyomny szakadt meg 2008. mjus 28-n Neplban, amikor az orszgban kikiltottk a kztrsasgot. A vilg legmagasabban fekv orszgban mjus 29-t a kztrsasg napjv nyilvntottk. Valjban azonban fekete betkkel s vrrel rott napja ez a dl-zsiai hegyek npeinek.
A korbban idtlen kirlysgknt nevezett, napjainkban huszonhrom milli lakossal rendelkez orszg 1768 ta fggetlen llam. Az uralkod dinasztia mindsszesen tizenhrom kirlyt adott az idk sorn. Legutoljra Gyanendra Bir Bikram Shah jelenthette Visnu, hindu isten megtesteslt formjt az itt lk szemben. A Magyarorszg terletnl msflszer nagyobb orszgban tbb mint hatvan etnikai csoport l. A monarchia nem csak a kztk lv kapcsot jelentette, hanem igazgatsi, egyttmkdsi keretet is nyjtott egyben, gyelve a kisebbsgi csoportok kztti bke megrzsre.
Ennek a bknek a fennmaradsa az idkzben mindinkbb ersd kommunista nyoms miatt azonban egyre bizonytalanabb vlt. Az orszgot korbban vezet Tribhuvan Bir Bikram Shah 1951-ben alkotmnyos reformok nyomn eltrlte az addig rkld miniszterelnki pozcit s kabinetkormnyzst vezetett be. Ebben az vben nyltak meg az orszg hatrai a klfldrl rkezk eltt. A ngy vtizeddel ksbbi politikai reformoknak ksznheten pedig mr tbbprtrendszer mkdhetett az alkotmnyos monarchiban. Ezt kveten a kommunista prtok megersdse zajlott. E prtok azonban nem csak a politikai letben kzdttek, hanem utcai zavargsokkal s vres leszmolsokkal adtk tudtra Nepl npnek kvetelsket: a kirlysg megszntetst s az egyprtrendszer kialaktst.
Az ezredfordult kveten az uralkod tbbszr a kormnyfk eltvoltsra knyszerlt, azok tehetetlensge s nem megfelel helyzetfelismersk miatt. Ekkor a kommunistk mr a politikai let minden terletn kiptett pozcikkal rendelkeztek. 2006 prilis vgn Gyanendra kirly a sorozatos tntetsek s terrorcselekmnyek hatsra lemondott a teljhatalomrl. A lemondsa azonban nem oldotta a mestersgesen kialaktott s a kommunistk ltal sztott trsadalmi feszltsgeket. 2007 decembernek vgn a parlament vgl a kirlysg megszntetsrl s a kztrsasg kikiltsrl dnttt. Az llamforma megvltoztatst pedig csak az prilisi alkotmnyoz nemzetgylsi vlasztsok utni idkre halasztottk.
A vlasztst a maoistk nyertk, a msodik legtbb szavazatot kapott Nepli Kongresszus s az ugyancsak kommunista (marxista-leninista) prt eltt. A vlasztson egybknt tz kommunista prt indult. Az jonnan megvlasztott nemzetgyls 560 : 4 arnyban 2008 mjus 28-n eltrlte a ktszzharminckilenc ve fennll monarchit s Neplt fggetlen, oszthatatlan, szuvern, szekulris s teljesen demokratikus kztrsasgg nyilvntotta.
A kirlynak tizent napot szabtak meg arra, hogy kikltzzn a kirlyi palotbl, ahonnan mr elzleg bevontk a kirlyi lobogt s a nemzeti zszlval helyettestettk azt. A palotbl nemzeti mzeum lett, s mra a kirly kpt eltvoltottk a pnzekrl, neve pedig eltnt a nemzeti himnuszbl. Ltszlag hirtelen zajlottak le ezek az esemnyek, pedig valjban tbb ves vagy vtizedes aknamunka ktes eredmnyei ezek.
Nem csupn egy ers dinasztia s egy llamforma rt vget Neplban. A klnbz etnikumok nem csak egymssal, de a termszettel is pratlan harmniban ltek itt mindig. Most ezt a harmnit trtk meg azzal, hogy idegen ideolgival megfertztt tmegek felfegyverkezve a hagyomnyokra tmadtak. Nem ismeretlenek azonban azok eszkzk, amelyeket most Neplban a kommunistk alkalmaztak. Hasonl mdon lztottak mr Magyarorszgon is idegen rdekeket kiszolglva az 1910-es vekben (melynek eredmnye a monarchia szthullst kvet tancsdiktatra lett) majd 1945 utn a Szovjetuni nyomsra a hazai kiszolglik (mely pedig az egyprtrendszert majd az jabb szovjet diktatrt eredmnyezte).
A Himalja orszgnak laki eddig nem ismertk a kommunizmus borzalmait, sem pedig a kapitalizmus gytr mindennapjait. Eddig az itteni emberek s uralkodjuk viszonyt termszetes rend jellemezte, mtl pedig az egyenlsg hamis jelszavval a kirlysg intzmnyei ellen tmadhatnak njellt ateista vezetket kvetve, amelynek az eredmnye a trtnelmi tapasztalatok alapjn csakis degenerlt elitizmus lehet. Nepl trtnelmnek legsttebb napjaknt emltjk majd mjus 29-t, amit ma mg a kztrsasg napjaknt nnepelnek a flrevezetettek.
Az egyik utols hagyomnyon, vallsos felfogson s hierarchikus renden alapul rendszert dntttk most romba olyanok, akik csupn nz akaratukat s partikulris csoportrdekeket tudnak kifejezni. k a npbl lnek majd, a kirly azonban mindig a nemzetrt l, hiszen korbban is az egsz npe fltt uralkodott.
Nepl utols uralkodjt vesztette el.