Elveszett barlangok, fantasztikus kincsek s egy titokzatos birodalom nyomai is elkerltek a Himaljban: egy j dokumentumfilm szerint a rgszek a titokzatos felhvros, Shangri-La vals helyt fedeztk fel.
A PBS legjabb, a mlt hten bemutatott dokumentumfilmjben egy mitikus birodalom vals nyomait ismertettk: a felfedezst vgzs csoport szerint ugyanis Shangri-La meseknyvbe ill paradicsomnak nyomaira bukkantak. A ma Nepl terletn fekv, Mustang egykori si kirlysghoz tartoz barlangokban 15. szzadi vallsos szvegeket s klnleges falfestmnyeket is felfedeztek
A titokzatos barlangokat eddig szinte senki nem kereshette fel, mivel a Fels-Mustang rgi Nepl egyik szigoran elzrt terlete, amelyet a klfldiek sokig nem is ltogathattak, s vente most is csupn ezer ltogat teheti be a lbt a trsgbe. Mustang egybknt tnyleg a vilg vge, s kulturlisan teljesen elszigeteldtt a knaiak ltal megszllt orszgrsztl - derl ki a National Geographic tudstsbl.
2007-ben egy amerikai kutat, s Himalja-szakrt, Broughton Coburn, illetve Pete Athans hegyi vetern kapott engedlyt az emberkz vjta barlangok tkutatsra, ahol klnleges festett fal, si tibeti buddhista szentlyeket talltak, s Buddha letnek 55 panelre festett epizdjt is felfedeztk. 2008-ban aztn egy msodik expedci tbb, 600 ves emberi csontvzat fedezett fel, s rtkes kziratok tredkeivel is gazdagabbak lettek.
Ez persze sajnos nem jelenti azt, hogy a hely rintetlen volt, hiszen a fosztogatk az elmlt vszzadok sorn tbbszr is jrtak a barlangokban, s az rtkes mkincseket sokszor kivgtk a helykrl, illetve tbb esetben a vallsi zarndokok tettk tnkre a falakat, hogy a festmnyeket szuvenrknt magukkal vigyk. A megtallt s felbecslhetetlen rtk leleteket a kutatcsoport gondosan dokumentlta, s azokat Mustang kzponti monostorba vittk.
Az si, a hegyvidk klmja ltal kivlan megrztt kziratok a buddhista, s a bn, azaz a korbbi, shonos tibeti valls keverkeknt rdtak. Ezek egyben arra is rmutatnak, hogy a bn a buddhizmus trhdtsa utn legalbb egy-kt vszzadig fennmaradt.
A kutatk szerint az iratok ezrt is lehetnek a barlangban, hiszen az uralkod elpuszttsuk helyett dnthetett a tvoli elhelyezs mellett. Ezt gondolja Mark Turin, a Cambridge-i Egyetem Digitlis Himalja Projektjnek vezetje is, aki szerint azonban az is elkpzelhet, hogy ezeket a tibeti hagyomnyoknak megfelelen, s nem felttlen a vallsi talakuls miatt rejtettk el.
A fantasztikus leletekre a szakrtk szerint tkletesen illik az a lers, amelyet James Hilton npszer, 1933-ban vekben rt regnyben, A kk hold vlgyben is olvashatunk. A knyvben Hilton Shambalt hasznlta fel Shangri-La, az elszigetelt s idealizlt hegyi kzssg trtnetnek megalkotsban; ezek pontos helyt azonban a mai napig senki sem ismeri, s a kutatk szerint ha ltezhettek is valahol, akkor csakis ezekben a vilgtl elzrt vlgyekben.
A barlangoknak tovbbi vdelemre is szksgk van: azokat a fosztogatk mellett ugyanis a magngyjtk, vagy pp az erzi, a fldrengsek s a kevsb gyakori, m annl hevesebb esk is fenyegetik.