Nepálba nincs kötelezően előírt oltás.
A Nemzetközi Oltóközpontban (1097 Bp., Gyáli u. 2-6.) 5 féle oltást ajánlanak: hepatitis A és B, tetanusz, tífusz és meningococcus okozta agyvelőgyulladás ellen. Ezeket az oltásokat a fenti címen és a megyei ÁNTSZ-eknél lehet megkapni (2003-ban kb. 15 ezer ft volt összesen) Az oltásokat érdemes az utazás előtt legalább 1 hónappal beadatni, hogy a kellő védettség időben kialakuljon.
Maláriával kapcsolatban eléggé eltérő vélemények forognak közszájon. Az ÁNTSZ-nél az ottani 'nagy könyv' szerint ajánlatos szedni a gyógyszert megelőzésre, ha Nepál déli (Terai) területeire megyünk. Nepáliak szerint az országban már hosszú évek óta nincs maláriaveszély hála az 50-60-as években DDT-vel végzett irtásoknak. Katmandu, Pokhara és a Himalája régiója teljesen biztonságos ilyen szempontból, mivel itt nagyobb a tengerszintfeletti magasság, s ez nem kedvez a szúnyogoknak. A turisták által igen kedvelt Chitwan Nemzeti Parkban (amely szintén a déli Terai területén található) a maláriaveszély igen csekély, csupán az esős (monszun) évszakban emelkedik némileg ennek a rizikója. Malária ellen nincs védőoltás, hanem a megelőzésre tablettát lehet szedni, amit csak receptre lehet kapni (Lariam).
Fontos ezenkívül még a szúnyogcsípések megelőzése szúnyogriasztókrémek, moszkitóháló, megfelelő ruházat használatával. (A szúnyogok más betegségeket is terjeszthetnek.) Moszkitóháló Chitwan-ban minden szállodában van az ágyakhoz. A dzsungelben ajánlatos világos színű, hosszú ujjú ruha és hosszúnadrág viselete.
|