„Vidd magaddal amit ltsz. Tedd kz az n munkimat, s mutasd meg msoknak is. Vannak akik ismernek. Mg emlkeznek rm. Nekik azrt. Akik nem ismernek, nekik azrt, hogy orszgom apr morzsival gazdagabbak legyenek." Ezekkel a szavakkal engedett utamra, legutbbi nepli ltogatsom elteltvel, vendgltm: dr. Prakash Bir Singh Tuladhar.

Meghvsa ezen alkalommal lnya, dr. Suchita Badan Tuladhar, s az vlegnye, Mr. Anup Raj Manandhar eskvjre szlt. Az egytt tlttt estk nagy rsze is errl szlt. „Az eskvt, mint a hzat, alapokra ptjk. gy aztn nlunk ez az ptkezs a szletssel kezddik. Meghatrozza az eskv napjt, napjait – magyar idszmts szerint 2008. mjus 8–10-ig, nepli idszmts szerint 2065. Jestha 28–31-ig – Suchita (Suchita=jl gondolkod) esetben ez ngy nap. gy aztn ltod, kezemben mindig itt a ceruza. Vagy a kezdd let alapjait rajzolom, folytatom – ami jelen esetben eskv –, vagy a hivatsom alapjait bvtem, mert szort a hatrid.
Napjainkban is prblok kirlyit pteni. Akkor is, ha nincs kirlyunk. Emlkszem nlatok a szpre, a jra mondjk: „kirlyi". Csak akkor vllalom a munkt, ha ilyet tudok tervezni s pteni, ami nlatok is „kirlyi" lenne. Legnagyobb llami nnepnk jlius 6–7. napjra esett. Gyenendra kirly szletsnapja. Azt hiszem az nnepeink most kicsit trendezdnek. Prblok a ti idtk szerint gondolkodni s beszlni. – 2008. mjus 29. a kztrsasg napja. Ezen a napon 560:4 arnyban szavaztk meg a himaljai monarchia megsznst.
Nepl fggetlen s demokratikus kztrsasg. A kirlyi csald minden kivltsga megsznt. A Narayanhity Royal Palacebl, amit 1970 ben avattak fel, Birendra Bir Bikram Shah hzassgktse alkalmbl, s Gyenendra Bir Bikram Shah utols kirlyunk 2001. jnius 22-n vett birtokba, azt mondjk mzeum lesz. Tudod, mostanban sok mindent mondanak. Mgis bizakod vagyok, mint korbban is.
Korbbi beszlgetsnk ta sem vltoztattam az irnyomon. Rajzolom azt az irnyt, amit a Buddha lttatott meg velem. Buddha halad a korral, de benne vannak a Sah dinasztia alapjai akkor is, ha az regebb. Bzom abban, hogy a kztrsasg alapjaiba is bekerl ez az irny. Az n kezemben nem fegyver, hanem ceruza van. gy kell rajzolnom, hogy megmutassam az jat, rizve a hagyomnyainkat. Mindent elkvetek, hogy ezt gy tegyem, hogy sem fjdalmat, sem nosztalgit ne bresszek az emberekben a mlt irnt.
A Sah dinasztia 239 vig lt a trnon. A kztrsasg mindnyjunk szmra jat jelent.
Elszomort a Basandapur Durbr pleteinek romlsa. Semmi eslyt nem ltok a javtsukra. Minden pagodaplet tetzetnek tredezettek a cserepei. A fafaragsokat az id megeszi. Nem tudhatjuk, meddig lnek. rlj, hogy mg lthatod ket. Azrt a hrom kirlyi vros – Katmandu, Bhaktapur, Patan – kzl Bhaktapurban az 55 ablakos palota ablakait kijavtottk, amita itt jrtl."
Sok j pletet ltni Katmandu utcin. Formikban, szneikben nem sok zk van Neplhoz. Ugyangy mint az emberek, az pletek is keresik a helyket. Az pl pletek llvnyzata ltalban bambusz, fa, esetleg vas. Brmelyik legyen is, biztonsgosnak nem ltszik, a rendetlensg lerhatatlan. Rend, pontossg Katmanduban csak egyetlen ptkezsnl van. Egy bankpletnl, amit Prakash tervez, mvezet, s a belsptsze is. Minderre 17 hnapja van.
Mgis szakt idt arra, hogy bemutassa munkjt a helysznen is. Most is, mint mindig, trkpet rajzolt, hogy megtalljam. Mr messzirl ltszik a bambuszllvnyokkal krlvett vegplet. Az irodjban is, amit az plet tvben ideiglenesen ptettek, ugyanolyan rend van, mint az pletben s krnyezetben. „Tudod, szeretem a bambuszt. Minden ms anyagnl biztonsgosabb s szp. Ktsek futnak a fldszinttl a legfels emeletig. Mindig sajnlom, amikor levetkztetjk az pletet. Amikor a munkaruha eltnik. A lift mg nincs ksz, ha ltni s kiltni akarsz, gyalogolni kell. Minden emeleten egy bank szkel majd, kisegt helyisgeivel egytt. Amint rzkeled, az plet a Palace kzelben, majdnem a vros kzepn van, gy aztn fontosnak tartottam, hogy veget hasznljak.
A hatalmas vegablakok teljes kiltst biztostanak a vrosra. Megtrm ezeket, de mgis egysget alkotnak. Ha hosszasan nzed, rzkeled. Ilyenek a kiltsaink. Az plet elhelyezsben, formjban – az j s korszer anyagok felhasznlsval – rzi a rnk hagyott rksget. A legszebb kilts a tetrl van. Ezt mg a napkollektorok s vztartlyok sem ronthatjk el. Ma mr minden pletet gy terveznk. Fontos az energiatakarkossg. Naponta van ramsznet. Megrtjk ugyan, mgis j lenne megrni, hogy ne az ramsznet hatrozza meg a napi munknkat. gy elkpzelhetetlen, hogy folyamatosan gpekkel dolgozzam, dolgozzunk. Pedig gy lehetne igazn kirlyit pteni. Nagyon vgyom erre. Szeretnm, ha az irny, amit Buddha lttatott meg velem s adott a kezembe, az pleteim ltal minden nepli ember szmra vilgos legyen." |