PhuNuru serpa nem szrakozsbl mssza meg a vilg legmagasabb hegyeit. Ez a munkja. Csakhogy ez a munka flttbb veszlyes, nem ritkn hallesetekkel jr foglalkozs: a 8848 mter magas Mount Everestre - a Csomolungmra - expedcikat ksr hegyi vezetk (serpk) ugyanis hjn vannak a feladat biztonsgos elvgzshez szksges, jszervel a legalapvetbb ismereteknek s kpessgeknek is. PhuNuru ezen szeretne most vltoztatni.
A 29 ves, ktgyermekes csaldapa idn nyron egy hnap t rszeslt gyakorlati kikpzsben a 6194 mter magas alaszkai McKinley-hegyen, hrom htig pedig a Washington szvetsgi llambeli, 4393 mteres Rainieren.
A McKinley, szak-Amerika legmagasabb cscsa tkletes kikpz terepnek bizonyult. PhuNuru egy ttag hegyi rjrat tagjaknt fl tucat mentakciban vett rszt, kztk egy olyan hegymsz megsegtsben, akinek tdejben a nagy magassgban vizeny alakult ki; segdkezett egy lavina ltal eltemetett n megtallsban, s ott volt, amikor egy ltst elvesztett frfit hztak ki bajbl. Hetente egyszer mentfelszerelst vitt fel a hegyre.
"Ha cselekedni kellett, a csomagja mr ssze volt ksztve, s t percen bell tra kszen llt" - dicsrte a serpt Brandon Latham hegyi ment.
PhuNuru jnius 3-n csatlakozott a McKinleyn dolgoz hegyi mentkhz. Jszervel mg be sem rendezkedett, a 4328 mter magasban fekv tborba mris seglyhvs futott be. Kt, ktllel sszekapcsolt ember mintegy ezer mtert zuhant lefel egy meredlyen. A hegymszkat elsknt PhuNuru rte el, de sajnos ksn: addigra mr mindketten meghaltak.
A McKinleyn idn mr ngy hegymsz halt meg, 1932 ta pedig sszesen 106 - kzel fele annyi, mint a Mount Everesten. Az alaszkai hegyen mg 39 holttest vr arra, hogy megtalljk s lehozzk. A Csomolungmn 150.
PhuNuru a Montana llambeli Alex Lowe Jtkonysgi Alaptvnytl kapott sztndjat azrt, hogy az Egyeslt llamokban kpzsen vehessen rszt. Az alaptvny a vilg egyik legtehetsgesebb hegymszjrl kapta nevt, aki ktszer is felkapaszkodott a Mount Everestre. 1999. oktber 5-n egy himaljai lavina oltotta ki az lett, holttestt ma is a hgrgeteg rejti maga alatt.
"Szerette a nepli s a tibeti npet. Meslt nekem arrl, hogy milyen ijeszt volt, amikor azt ltta, hogy mennyire felkszletlenek (a serpk) a hegyen" - mondta az AP amerikai hrgynksgnek Jennifer Lowe-Anker, az alaptvny elnke, aki Alex Lowe felesge volt a tragdia idejn.
Nyolcas csom
Az alaptvny 2004-ben ltrehozta a Khumbu hegymsz iskolt PhuNuru nepli falujban. Az els kurzuson mintegy harmincan vettek rszt. Kzel harmaduk mr elzleg felkapaszkodott a vilg tetejre, de egyikk sem tudta pldul, hogyan kell a sziklamszsban (s egyb terleteken, kztk a horgszatban is hasznlatos) "nyolcas csomt" ktni, amely a belkhz rgzti a hegymszkat. "Sokan gynevezett jakhurkot hasznltak, egyfajta gyetlenl kttt vnasszonybogot. Most mr mindannyian tudjk, hogy ez mennyire veszlyes" - tette hozz Jennifer Lowe-Anker.
Phunuru, aki eddig ngyszer jrt a Mount Everesten, maga is az iskola oktatja. Oktber vgn tr vissza szlfalujba, s igyekszik majd tudst megosztani msokkal, hogy emberleteket mentsen - vall terveirl.
Clja az, hogy professzionlis hegyiment-csapatot hozzon ltre a vilg tetejn, ahol annak ellenre sincs ilyen csoport, hogy mr tbb mint ktszz hegymsz vesztette lett a cscsok kztt. Ha egy hegymsz segtsgre szorul, az expedci vezetjnek kell eldntenie, hogy megksrelnek-e mentmveletet. Ami esetleg azzal jrhat, hogy azoknak a hegymszknak, akik tbb tzezer dollrt fizettek azrt, hogy feljuthassanak a vilg legmagasabb pontjra, bizony vrniuk kell lmuk megvalstsra.
Radsul idnknt tl ksn rkezik a segtsg. gy trtnt ez David Sharp hegymsz 2006-os hallakor is. A cscsot ostroml vllalkozk tucatjai haladtak el a szk sziklanylsban fekv brit mellett, aki mr-mr hallra fagyott: mire az expedciban megszletett a dnts arrl, hogy serpt kldenek a kimentsre, mr tl ks volt. A serpa ugyan kihzta a mlyedsbl, oxignpalackot is csatolt r, de vgtagjai menthetetlenl megfagytak. A brit nem tudott jrni, mg segtsggel sem. A serpa visszahelyezte a sziklarepedsbe, ahol a kvetkez napon mr holtan talltk.
Nick Heil a Stt cscs (Dark Summit) cm knyvben lltott emlket a 11 hallos ldozatot kvetel, hrhedt 2006-os hegymszszezonnak. "Rendkvl kockzatos vllalkozs a magasbl lehozni egy holttestet. Manapsg az emberek mintha hozz volnnak szokva, hogy amikor olyan helyre mennek, mint az Everest, hullkat ltnak" - rta.
A cscshdts kzben letket vesztettek holttestei tbbnyire lttvolsgra vannak a mszk ltal hasznlt tvonalaktl, arrl nem is beszlve, hogy tetemek a rendkvli hidegben j llapotban megrzdnek. PhuNuru gy tartja, hogy mindenflekppen le kellene hozni ket a hegyrl, Heil szerint ez azonban nem mindig lehetsges: egy-kt mszszezon utn a holttestek gy odafagynak a talajhoz, hogy a sz szoros rtelmben ki kellene vsni-faragni ket.
PhuNuru szerint a holttestek eltvoltsrt tbbet fizetnek, mint brmely ms munkrt a Csomolungmn, de sok serpa visszatasztnak tartja a feladatot. Azok szmra azonban, akik vgezni szeretnk ezt a tevkenysget, az ltala nyron megtanult ment- s ktlkezelsi technikk nagyon hasznosak lesznek. "Egyetlen holttestet sem akarunk a hegyen hagyni" - tette hozz elszntan. |