Kedden tbb ezer csillagvadsz vrta a Leonida meteorrajt zsiban, m a felhs id s a kd miatt a show elmaradt.
"Csillagvadszok" ezrei jszakztak kedden a szabad g alatt zsiban a Leonidk-meteorraj begrt tzijtkra vrakozva, a ltvnyos show azonban a felhs, kds id miatt elmaradt. Az amerikai rkutatsi hivatal, a NASA elrejelzse szerint az rnknti tlagos 8 meteor helyett akr 300 hullcsillagra is lehetett szmtani.
Az idjrs azonban kzbeszlt: Indiban felhk, Neplban a kd neheztette vagy tette lehetetlenn a megfigyelseket, risi csaldst okozva a "csillagvadszoknak". Szerencsje volt viszont egy 30 fs amatr csillagszcsoportnak, amely tagjai jdelhitl 150 kilomterre dlre, a Sziriszka vadvdelm rezervtumban gylekeztek: ngy ra alatt 78 hullcsillagot regisztrltak.
A Leonidk a Polaris Csillagvizsgl honlapja szerint az 55P/Tempel-Tuttle-stks trmelke, az utbbi vek legismertebb s egyik legjobban megfigyelt meteorraja. A "tanknyvi lers" szerint ltalban csak nhny meteort ad rnknt, m 33 vente, a Tempel-Tuttle-stks visszatrsei idejn az aktivits drasztikusan megemelkedik, nem ritka meteorviharok kialakulsa.
A meteorraj els biztosan azonostott kitrst 902-ben figyeltk meg knai csillagszok, amelyet a kvetkez vszzadokban tovbbiak kvetettek. A modern kori csillagszok 1799-ben fedeztk fel a rajt, amikor rendkvl ltvnyos kitrst produklt. Szzezrek voltak szemtani 1833-ban minden idk egyik legnagyobb meteorviharnak: a legaktvabb idszakban msodpercenknt tbb tucat meteor tnt fel az gen. 1865 vgn Ernst Tempel s Horace Tuttle egymstl fggetlenl felfedezte a raj szlstkst, amelyet ksbb 1866-os knai feljegyzsekben is azonostottak.
"Az 1998-ban esedkes visszatrs ta mr egy vtized is eltelt, m a raj csak nem akar megnyugodni, ami teljesen trta s elavultt tette a fenti 'tanknyvi lerst'. Nem csak a visszatrs vben jelents az aktivitsa, hanem utna mg sok ven keresztl. A korbbi felfogs taln abbl a helytelen elkpzelsbl szrmazik, hogy a meteorkitrseket a napkzelben lv stksbl ppen kiszabadul por okozza. Ez azonban nem gy van, az 1998-ban kiszabadult por majd a XXII. szzad szlelnek nyjt gynyr ltvnyossgot. Az utbbi vtizedek meteorkitrseit, jelents aktivitsait a korbbi vszzadok sorn kidobott porfelhk okozzk, amelyek a Jupiter gravitcis hatsa miatt tvol kerltek az stkstl. A tavalyi jelents aktivitst pldul az 1466-ban kiszabadult porfelh visszatrse eredmnyezte, idn ugyanez, illetve az 1533-as okozott jelents meteortevkenysget kedd jszaka" - hangslyozza a Polaris Csillagvizsgl ismertetje.
|